Çocuklar neden kırmızı et tüketmeli?

Çocukların büyüme ve gelişiminin en üst seviyeye ulaştığı okul çağı, fiziki gelişimin yanı sıra, zihinsel gelişim açısından da beslenme konusunun özel olarak ele alınması gerektiği bir dönem.Okul çağındaki çocukların nasıl beslenmesi gerektiği konusunda bilgi veren uzmanlar, çocuklarda büyüme geriliğinden kaçınmak için kırmızı et tüketiminin ihmal edilmemesi gerektiğini belirtiyor.Çocukların fiziki ve zihinsel gelişiminde önemli bir yer tutan okul çağı, beslenme alışkanlıklarının oluştuğu, eksik ya da yanlış beslenme nedeniyle gelecek yıllarda ortaya çıkabilecek bir çok sağlık sorununa zemin oluşturan bir dönem. Çocukların gelişimlerini sağlıklı şekilde tamamlayabilmeleri için eksiksiz bir beslenme programı uygulamaları gereken okul çağında, kırmızı et tüketimi özel bir yere sahip.

Okula Yeni Başlayan Çocuklar Günde 26-38 Gram Protein Tüketmeli?

İçerdiği besin unsurları, protein, demir başta olmak üzere mineral maddeler ve B grubu vitaminler nedeniyle oldukça zengin bir besin kaynağı olan kırmızı et, beslenme açısından olmazsa olmaz bir yere sahip. Bilimsel verilere göre, 4-6 yaş arasındaki çocukların fiziki ve zihinsel gelişimlerini tamamlayabilmeleri için günde 20-25 gram protein tüketmeleri gerekiyor. Bu da yaklaşık olarak 100-125 gram kırmızı ete denk geliyor. Bu oran yaşla birlikte artış gösteriyor. 7-9 yaş arasındaki çocukların günlük protein ihtiyacı 26-38 grama çıkarken, 10-13 yaş aralığında 39-60 gram arasında değişiklik gösteriyor. Diğer bir ifadeyle kilogram başına 1 gram protein alınması gerekiyor. Bunun en az yarısının da hayvansal kaynaklı besin maddelerinden karşılanması gereklidir.

Yeteri Kadar Kırmızı Et Tüketmeyen Çocuklarda Saglık Sorunları Yaşanabilir

Çocukların yeterli seviyede et tüketmemeleri zihinsel faaliyetlerinde durgunluğun yanı sıra, kas ve iskelet sisteminin gelişimini de etkiliyor. Yetersiz et tüketen çocuklarda en sık karşılaşılan sağlık sorunları arasında bünye zayıflığı yer alıyor. Kırmızı ette vücutta sentezlenemeyen ve dışarıdan takviye yoluyla alınması gereken aminoasitlerin bulunduğundan, bu çocukların sağlıklı gelişimi açısından büyük önem taşıyor.

Çocuk Okulda Öğrenme Güçlüğü Çekiyorsa Nedeni Yetersiz Kırmızı Et Tüketimi Olabilir

Kırmızı et tüketiminin çocukların zihinsel faaliyetlerine olan etkisini de değerlendirdiğimizde, Zihinsel gelişimin, özellikle bazı besin öğelerinin (örneğin; demir, çinko, B grubu vitaminler, iyot ve esansiyel amino asitler) yetersiz alımıyla ilişkili olduğu görülebilir. İyot dışında, belirtilen besin öğeleri ise kırmızı ette uygun bir şekilde, yeterli düzeyde ve organizma tarafından yüksek düzeyde kullanıma elverişli olarak bulunur. Bu nedenlerden dolayı ebeveynler çocuklarının okuldaki öğrenme ve kavrama hızını yakından takip etmeli, bu dönemde beslenmelerinde kırmızı eti eksik etmemelidir.

Sağlıklı Günler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir